Rozhovor pre Akčné Ženy

Mária Strapáčová: “Zbožňujem pestrosť a farby”

 
REDAKCIA
 
 
SHARE
 
 
kabelky mirror
 

Mária Strapáčová je maminou dvoch detí a okrem toho, že pracuje ako finančná analytička, splnila si sen, pretože má vlastný eshop s kabelkami. Tieto kabelky sú unikátne v tom, že ich klopa je vymeniteľná a tak máte v rámci jednej kabelky viacero farieb a možností, ako ich nosiť. Majka navrhuje ich dizajn a aktuálne plánuje novú kolekciu pre mamy a dcéry.

Čo si vyštudovala a prečo si si vybrala práve tú vysokú školu?

Dobrá otázka… chcela som veľmi študovať jazyky – angličtinu a španielčinu. Žiaľ, stalo sa to, že prijímačky na Filozofickú a Ekonomickú univerzitu boli v ten istý deň, a keďže bola pre mňa väčšia šanca dostať sa na Ekonomickú, išla som na prijímačky tam. Vyštudovala som Medzinárodný obchod na EU v BA.

Ako si spomínaš na svoje prvé zamestnanie?

Bolo to fajn, zobrala som prvé, čo prišlo, aby som nebola len tak doma po škole s tým, že by som si stále hľadala niečo lepšie. Prvé zamestnanie bolo v spoločnosti, ktorá v tej dobe vyvíjala elektronický podpis na Slovensku… To už je veru poriadne dávno. Potom som začala pracovať v IBM ako účtovník pre latinskoamerické krajiny, jednalo sa o centralizáciu účtovných procesov na Slovensku. Po dvoch rokoch som prešla z IBM do Dell s.r.o., kde sa mi tak zapáčilo, že som tam dodnes. A tam som ešte prešla rôznymi finančnými oddeleniami.

Čomu sa venuješ teraz?

Momentálne sa venujem vlastným návrhom crossbody kabeliek, mám svoj e-shop s týmito a aj inými rôznorodými kabelkami. Tiež predávam doplnky ku kabelkám vo forme príveskov a ramienok na kabelky.

banner

Kedy si začala mať vzťah k móde alebo módnym doplnkom? Ako vznikol nápad venovať sa predaju kabeliek?

Vzťah k móde ako takej som mala vždy, ale hlavne som mala vždy veľmi pozitívny vzťah ku kabelkám. Určite som si z každej dovolenky minimálne jednu priniesla. Mám ich naozaj veľa a vždy bol problém s ich skladovaním. Jedného dňa som sa rozhodla, že už si kabelky nebudem len kupovať, ale ich budem aj predávať. Predstava vlastného podnikania ma zneisťovala. Natrafila som úplnou náhodou na zabehnutý e-shop, ktorý som odkúpila. A tam niekde vznikla myšlienka, a našťastie nielen myšlienka, mať vlastné podnikanie, vlastný obchod s kabelkami a doplnkami s pridanou hodnotou v podobe vlastných návrhov.

Prečítajte si aj rozhovor s módnou návrhárkou ZOE Fashion

kabelky mirror mirror

Foto: František Bodnár, styling: Alexandra Vrábelová

V čom sú tieto kabelky unikátne?

Jedinečné sú tým, že majú meniteľný vršok. Čiže sa skladajú vlastne z dvoch častí, tzv. tela kabelky a klopy (flapu), ktorá je meniteľná veľmi ľahkým spôsobom pomoc troch cvokov. Niečo také som ešte na Slovensku nenašla, takže sa v podstate môžem pochváliť tým, že zatiaľ neviem o žiadnej konkurencii v rámci SR. Kabelky sú skôr menších rozmerov a nosia sa krížom cez telo, čiže crossbody, so zlatou retiazkou. Sú vyrobené z kvalitnej PU kože (t.j. koženky).

Podľa čoho vyberáš motívy svojich kabeliek? Ako vznikajú návrhy?

Zbožňujem pestrosť a farby, a to je presne to, čo u mňa nájdete. Inšpirujem sa módou, slovenským folklórom, prírodou, v princípe všetkým, čo sa okolo mňa deje, čiže stále mám oči a uši na stopkách. Samozrejme s odstupom času sú to už aj ohlasy zákazníčok a ich predstáv, ktoré zapracovávam, a aj sa budem snažiť v budúcnosti pretaviť do nových návrhov kabeliek.

Akú kolekciu momentálne pripravuješ?

Momentálne pripravujem kolekciu ‘Mama a dcéra ‘, ktorej sa už neviem dočkať. Dlho som premýšľala, ako by mal vyzerať jej prvý ‘look‘. Prezradím, že to bude taká celoročná kabelka, farbu som vybrala bledomodrú, aby sa hodila najmä ku rifliam, ale je taká jedinečná, že sa bude hodiť takmer ku všetkému. Dala som si záležať na tom, aby bolo zvýraznené to, že je to pre mamu a dcéru, čo vyjadrujú aj dve srdcia na oboch kabelkách. Ale to už prezrádzam príliš veľa. Nechajte sa prekvapiť. Začiatkom decembra pôjde do predaja…..

Máš dve malé deti a si na rodičovskej dovolenke, ako si zadeľuješ svoj čas? Kedy zvykneš pracovať?

V medzičase mi už rodičovská dovolenka skončila a začala som opäť pracovať na 75%-ný úväzok. Podnikať som začala pol roka dozadu ešte počas rodičovskej dovolenky. Priznám sa, nie je to sranda, je to veľmi časovo náročné. Cez deň riešim výlučne prácu, potom poobede detičky a klasicky domácnosť. Kabelkám sa venujem výlučne po večeroch, keď je všade navôkol tichúčko, a ja sa môžem naplno venovať mojim kabelkám.

kabelky mirror

Foto: František Bodnár

Čo považuješ za svoj doteraz najväčší úspech?

Priority sa človeku počas života menia a v mojom prípade je to tiež tak. Kedysi, ešte pred tým, ako som si založila rodinu, to boli určite úspechy v kariére, momentálne je to rozhodne rodina, moje dva pokladíky – detičky, oni vedia rozžiariť aj ten najzachmúrenejší deň, a preto sú pre mňa obrazne povedané celoživotným úspechom.

Aké sú tvoje ďalšie plány do budúcnosti?

Teším sa na predaj novej kolekcie, na referencie od budúcich zákazníčok a, samozrejme, mám v hlave ďalšie nové kolekcie, ale to zatiaľ ešte nebudem prezrádzať.

Ako zvykneš tráviť svoj voľný čas?

Predovšetkým s rodinou. To, ako trávime voľný čas, je prispôsobované hlavne našim deťom. Sú to chvíle vzácne a popri pracovných povinnostiach ich nie je tak veľa, preto sa snažíme spolu prežívať voľné chvíle aktívne, či už rôznymi výletmi, bicyklovaním sa v lete, kúpaním, turistikou… V zime je to už horšie, keďže sa dostaneme maximálne tak na jednu lyžovačku. Určite to však istia prechádzky a sánkovačky.

A ešte rada čítam dobré knihy rôznych žánrov, ale nateraz mám pauzu, keďže mi na to nezostáva vôbec čas….

Skús nám dať tri rady, pre ženy, ktoré by sa chceli vydať na cestu za vlastným snom.

  1. Dôležitá je odvaha urobiť prvý krok a vyjsť zo svojej komfortnej zóny, čo bolo aj pre mňa veľmi ťažké, ale urobila som ho.
  2. Pevná vôľa vydržať aj v ťažkých chvíľach – toto sa ja učím každý deň, čiže nebojte sa, že ste v tom samy.
  3. Ak ste čítali knihu Alchymista od Paula Coelha, tak isto viete, že keď niečo veľmi chcete, celý vesmír sa spojí, aby ste to dosiahli. Tento citát momentálne najlepšie vystihuje to, ako to všetko cítim a vnímam.